@ Klanen.no - Årsberetning for Klanen 2007

Årsberetning for Klanen 2007

Av: Klanen (8. mars 2008 21.22)

Hvis 2006 var en mellomstasjon fotballmessig, så kan vel 2007 karakteriseres som skyggenes dal. Serie og NM var nedturer, men aller mest skuffende var prestasjonene ute i Europa.

En av Klanens største utfordringer har vært å prøve ut ny organisasjonsmodell. Dette har bidratt til at veldig mange mennesker har gjort en innsats for Klanen i 2007, kanskje flere enn noensinne.

12 775 medlemmer må kunne sies å være respektabelt, selv om det er en nedgang fra 2006. Økonomisk har det vært et tyngre år enn på lenge. Likevel har vi fortsatt sunn økonomisk drift.

Hovedoppgaver og utfordringer
En av styrets største oppgaver i 2007 har vært å sette den nye organisasjonsmodellen i funksjon, sjøl om Enga Tifo, Enga Sang, redaksjonen i Klansropet, Klanen.no og medlemsservice allerede har vært i funksjon før 2007. Av nysatsningene har vi økonomigruppa, sjapperådet, hockeygruppa og ny IT-ansvarlig. Forbedringen av KOT må også nevnes, sjøl om det i utgangspunktet er en "gammel traver" i organisasjonen. Gruppeledere har blitt utnevnt og de har alle sammen gjort en utmerket jobb med å delegere oppgaver i sine respektive arbeidslag. Flere forbedringer har blitt foretatt, som for eksempel opprettelser av nye mailinglister, for å bedre kommunikasjonen mellom arbeidslagene. Turgruppa styres fortsatt i all hovedsak av de ansvarlige i styret. Det jobbes hardt med å stable denne gruppa skikkelig på beina i 2008.

Det har blitt en jungel av frivillig innsats i Klanen, noe som er utelukkende positivt. Omorganiseringen har mye av æren for dette, men har også medført utfordringer med tanke på budsjettønsker.

Kommunevalget må også nevnes. Prosjektet mot ny stadion på Valle har lagt beslag på mye ressurser fra styret. Mest synlig var kanskje "før-kamp"-møtet i Vallhall i september, som bidro sterkt til å få oppmerksomhet fra politikerne. I tillegg fikk talsmennene våre kjørt seg en del i forbindelse med valget. Den økende mediaoppmerksomheten mot fotball og fotballsupportere, og ikke minst Klanen, gjør at vi må forholde oss til media i stadig større grad.

Tifo
Året starta med frenetisk leting etter lokaler til EngaTifo. Det kom mange gode innspill, men det var noen av klubbens egne som kom oss til unnsetning til slutt. Per Johansen og Arild Magnus, som begge jobber i Valhall, ordnet et flott lokale i bilbyen på Ensjø. TUSEN TAKK! Lokalet vi fikk til disposisjon kunne vi benytte til etter serieslutt. Mangel på strøm gjorde øktene kortere ut over høsten, men ellers var lokalene perfekte for vårt bruk.

Til alle kamper, hjemme, borte, serie, cup eller europeisk cup, har vi alltid såkalt standardutstyr. Dette består av vifteflagg, 2-stangsflagg og diverse hengebannere. I 14 kamper hadde vi i tillegg ett eller flere tekstbanner. I 16 kamper hadde vi ytterligere større arrangementer som i tillegg til innbefattet elementer som f. eks overhead-bannere, plastflagg eller mosaikkark. Med 30 arrangementer med mer enn standardutstyr er vi veldig fornøyde med årets produksjon. Noen av de større arrangementene var planlagt i god tid, mens andre ble til etter at idé, planlegging og produksjon ble gjort i løpet av den lille uken mellom serierundene.

Årets produksjon ble større enn vi planla før seriestart. Hovedgrunnene til at dette var mulig var tilgangen på et lokale og ikke minst at arbeidsmoralen er veldig høy i gjengen som utgjør EngaTifo. Det varierer fra ett arrangement til det neste om det trengs mest arbeidsinnsats i ukene/dagene før kamp, eller i gjennomføringen på stadion. Som regel dukker det alltid opp nok folk på stadion til gjennomføringen, mens vi noen ganger kunne ønske oss større deltagelse i produksjonen i forkant av kampdag. Nyrekrutteringen har i år vært forholdsvis bra og vi setter stor pris på at nye og unge krefter viser sin interesse.

I sum er vi godt fornøyd med 2007. Vi har hatt mange arrangementer, vi har hatt varierte arrangementer, vi har støttet laget, vi har hatt et antirasistisk arrangement, vi har gitt sleivspark til andre lag/stadioner/enkeltpersoner og land (!). Vi har brukt humor, vi har brukt skadefryd og vi har vært både snille og slemme. Når det gjelder økonomi hadde vi ett budsjett på 250 000 kroner, og endte på rundt 275 000 kroner. Ved årets start hadde vi et forholdsvis stort lager av blant annet nylonstoff. Dette er dyrt og sånn sett har vi unngått en del utgifter på årets budsjett.

Spesielt hyggelig for EngaTifo var det at i siste hjemmekamp i serien fikk vi æren av å motta pengene som doneres bort i regi av kampens beste spiller. Spillerne hadde på forhånd blitt enige om at vi skulle få disse uansett hvem som ble bestemann. Etter først å vurdere om vi skulle gi pengene videre til veldedig formål bestemte vi, etter innspill fra mange, at pengene skulle brukes på oss selv. Vi hadde en sosial kveld rett før jul som satt som ett skudd. Takk til alle gutta! (Vi vet vi lovte å ta bilder, men i ettertid er vi glad for at ingen husket kamera!)

Til slutt vil vi få rette en spesiell takk til noen personer som har vært viktige for oss: Arild Magnus (for lokale), Per Johansen (for lokale og opptegningsmuligheter), VIFs arrangementsansvarlig André Krystad og sikkerhetsansvarlig Tom Ulseth.

Sang
Enga Sang har hatt en del møter, og kommet frem til flere sanger som vil bli lansert når tiden er inne, i tillegg til de som allerede er forsøkt lansert. Vi ser at det ikke akkurat er mangel på sanger i vårt store kartotek, noe som vil bli synlig for alle når det nærmer seg seriestart. At det fortsatt er behov for innføring av gamle sanger, både av de mer kjente og de som det kanskje bør børstes støv av, er det ikke tvil om.

Vi har også forsøkt å være mer tilgjengelige på e-post/ forum, for å svare på ulike spørsmål og henvendelser. Samtidig har vi med hjelp av mediagruppa fått ut mer stoff om sang og fra EngaSang på klanen.no. Året har mest av alt blitt brukt til å produsere CD. To CDer blei det til og med. Dette har kostet mye, både av tid, krefter og penger. Styret besluttet dog at dette er et såpass viktig prosjekt, som har vært snakka om i mange år, at det er å anse som en fornuftig investering.

Spesielt på bortebane er det en utfordring å skape god stemning på tribunen. Å samle sangstartere og andre ivrige er ikke alltid like enkelt som på hjemmebane. Mulig vi vil kopiere suksessen vi hadde i Skien i oktober, hvor sanggruppa tok en egen buss med utvalgte folk, som dannet et eget felt på Skagerrak Arena.

Det har blitt holdt tre åpne sangmøter i løpet av året. På de to første møtene var oppmøtet skremmende dårlig. Spesielt med tanke på at en av hovedgrunnene til møtene var den meget hyppige sytingen og klagingen på sangforumet. Hvor vi i mange uker før ga tydelig beskjed om at hvis man virkelig vil få gjennomslag for ideer og tanker i forbindelse med nye sanger, eller generelt i forhold til tribuneliv, så var man hjertelig velkomne. Noen få, som åpenbart ikke var av kategorien sytere eller klagere, dukket opp. På årets siste møte var oppmøtet tilfredsstillende, sjøl om det var mange kjente fjes som dukka opp. Dette møtet resulterte i mye bra.

Turer
Vi har satt opp busser til alle bortekampene i Norge, bortsett fra Tromsø. Oppmøtet har vært tilfredsstillende. Foruten en del ”russeaktige” enkelthendelser har det hele foregått med god stemning. Det er fremdeles en del som ikke skjønner forskjellen på det å være godt synlige og brautende breiale der vi ferdes, til det å være direkte atale og dustete. Utover sesongen roet de verste tilfellene av kaos seg, og alle har stort sett vært enige om at det var en fin tur.

Neste sesong har vi intensjoner om å fortsette med to alternativer: Vanlig buss og stille buss. Det virker som det er positiv interesse for begge deler. Det vil bli vurdert nærmere hver kampdag om begge alternativer går, eller om en splitta dobbeldekker vil gjøre nytten. Dette avhenger av antall påmeldte.

Vi var ikke helt fornøyde med det produktet vi fikk fra Sporveiene i 2007 og var i dialog med dem om forbedringer. Det gjaldt oppmøtetider, teknisk utstyr, erfaring på sjåfører og ikke minst den jevne kvaliteten på bussene. Etter endel uheldige episoder søkte vi til andre leverandører. Dette resulterte i at vi i siste halvdel av sesongen brukte busser fra HMK, med tilfredsstillende resultat. Etter møter og innhenting av tilbud med både Oslo Sporveier og HMK har vi valgt å gå tilbake til Oslo Sporveier, av flere årsaker. Sporveiene har omorganisert seg litt, vi har fått på plass en god avtale hva gjelder service og pris. Til syvende og sist var det det lange og gode samarbeid med Oslo Sporveier og ikke minst det faktum at det er tydelig hvor bussene kommer fra; Oslo, som var utslagsgivende.

Samarbeidet og dialogen med de private bussene vil bli ytterligere fulgt opp med tanke på både borte- og hjemmekamper i sesongen som kommer. Her er det viktig at også de private bussene tar initiativ til møter. Vi anser de private bussene som en viktig profilering.

Det gode private initiativet med bussene fra Lørenskog til Bohemen og videre til Ullevål på hjemmekamper har vokst seg stort, og hadde derfor en del logistikkproblemer gjennom hele vårsesongen. Dette bedret seg betraktelig på høsten. Turgruppa skal sammen med Lørenskogbussen eller en av de andre private bussene finne en løsning for neste sesong. Det er mulig det trengs en egen buss som kun går t/r Bohemen. Turgruppa og styrets mål for 2008 er å øke antall organiserte reisende. Vi er de største på dette og det er en posisjon vi trives med.

Samarbeidet mellom Turgruppa, Hockeygruppa og VIF Support i forbindelse med turer til utvalgte hockeymatcher har begynt å sette seg. Dette vil bli opprettholdt og forbedret i 2008. Annonsering på både Klanen.no og på utvalgte vannhull om turer og turalternativer vil også forbedres i 2008. Vi vil også være tidligere ute med annonsering og avtaler med Sporveiene.

Regnskapet viser at kostnadene til tur er den fjerde største utgiften, etter Klansropet, medlemskort og tifo. Dette ser vi på som naturlig da vi anser at oppgaven å få flest mulig på kamp, best og billigst mulig, er en av våre viktigste oppgaver.

Klubben
Klanens tette samarbeid med Vålerenga fotball har ved flere sammenhenger blitt framstilt som unikt i nordisk sammenheng. Hvor unikt dette samarbeidet er, er ikke vesentlig for vår del. Det viktige er at observatørplassen vi har hatt i Hovedstyret i ni år utvilsomt har vært viktig for utveksling av forståelse av de to organisasjonenes utfordringer og daglige drift. Klanen forsøker å benytte disse møtene til å innvirke på klubbens håndtering av identitet og historie, og påvirke at klubben framstår troverdig. En formalisering av samarbeidet mellom klubben og Klanen blir i disse dager fornyet gjennom en gjensidig forpliktende samarbeidsavtale.

For alle som er bekymret for vår uavhengighet i denne sammenheng, kan det kun sies at det er et moment vi er svært bevisst.

Sikkerhet
Vi har i 2007 vært ca. 15 frivillige som til sammen har jobbet mer enn 4000 timer for KOT og Klanen. KOT har jobbet på alle kampene VIF Fotballs A-lag har spilt i sesongen 2007. Vi har også jobbet på de fleste hjemmekampene til VIF Hockey. En takk til alle som har bidratt i 2007.

Klanen har valgt en strategi som innebærer å ha dialog med alle grupperinger av supportere. Dette har fungert svært bra selv om det har vært enkeltepisoder man kan kritisere. Samarbeid med VIF og lensmenn har også fungert bra. Vi vil videreføre og utvikle samarbeidet i 2008.

KOTs viktigste oppgave er å sørge for at alle har det bra og trygt på Klanstribunene. Dette har vi stort sett lykkes med. Bortsett fra en episode med kasting av en ølboks, har vi unngått alvorlige hendelser i 2007.

Tre viktige stikkord for KOTs arbeid i 2008 er rekruttering, spesialisering, profesjonalisering. Vi trenger fortsatt flere folk så kontakt oss hvis du er interessert.

Styret vil også ha dokumentert den stadige nødvendige kommunikasjonen med NFF, enveis-kommunikasjonen til tider for å være korrekt. Denne går i all hovedsak på spørsmålet om sikkerhet på våre tribuner i forbindelse med VIF Fotballs kamper. Vi ser alvorlig på NFF sin strategi og holdning. Vi mener de til tider handler i strid med sitt eget reglement. I all hovedsak er situasjonen at vi kun hører noe fra den kanten når det er for å formidle en form for straff eller avlevere en bot. Ingen form for forebyggende arbeid, ingen lytteegenskaper ovenfor supportermiljøene, noe vi ser på som en veldig dårlig sikkerhetsmessig strategi. Både styret og KOT vil med spenning og argusøyne følge den videre utviklingen av NFFs strafferegime. Vi vil også handle deretter med våre hovedfokus; sikkerhet og dialog.

Per Amundsen, leder for arbeidslaget EngaTifo, har i løpet av høsten/vinteren forsøkt i samarbeid med folk fra andre supporterklubber og NSA å utforme et regelverk angående pyroteknikk i forbindelse med fotballkamper i Tippeligaen. Dette har ikke akkurat blitt tatt imot med åpne armer av NFF. Arbeidet fortsetter i 2008.

Sjappa/Vålerenga Sport
Sjappa går jevnt bra salgsmessig. Det legges langsiktige strategiske planer for Sjappa av to åpenbare grunner; utgående leiekontrakt i dagens lokaler og i forhold til ny stadion. Det vurderes muligheter for å ha to utsalgssteder i fremtiden. Dette blir også sett i sammenheng med signaler om at sjappa har blitt for ”clean” og H&M-aktig, og at mye av identiteten forsvinner. Dette vil vi jobbe med i tiden som kommer, både med tanke på utvalget og bruken av kjelleren. Med tanke på de siste årenes eksplosive vekst innser vi at det er viktig å ta vare på det positive i utviklingen, men det må også tas noen grep for å tilby mindre mainstream-produkter.

I løpet av høsten har vi fått etablert en arbeidsgruppe som foreløpig går under navnet Sjapperådet, denne gruppa skal være en direkte link fra Klanen og inn til sjappa/ sportsarena når det gjelder design av en del produkter. Relansering av gamle slagere osv. Vi anser det som en veldig viktig oppgave i tiden fremover. Sjappa går nå såpass godt at det er rom for en spredning av utvalget og ikke minst et bredere sortiment. Dette er Klanens ansvar og ikke en kritikk av Sjappa som sådan.

Økonomi
Økonomiutvalget har i 2008 bestått av Steinar Jensen og Haakon Falch Kjellsen. Vi kom godt i gang med hjelp av de tidligere økonomiansvarlige. I starten av året ble mye av arbeidet gjort i felleskap, slik at vi begge skulle komme inn i de samme rutiner og kunne ta over noe dersom en av oss er fraværende.

Bortsett fra den løpende kommunikasjonen med styret og andre arbeidslag har vi som mål å på fast basis rapportere regnskapstall annenhver måned og prognoser til styret to-tre uker etter periodeslutt. Arbeidet har bestått av bokføring av bilag, klargjøre utbetalinger via nettbank, følge opp økonomien og avgi jevnlige rapporter til styret.

Regnskapet ble avlevert revisor 20. januar 2008. Vi henviser til årsregnskapet for forklaringer på årsresultatet.

Økonomigruppa ser med bekymring på at årsmøtet 2007 "sov i timen", når man vedtok budsjettet. Det er i det minste vår påstand. Vedtektene vedrørende våre fond sier at alle midler fra investeringer skal fordeles på fond. Disse midlene skal altså ikke benyttes til drift. I fjor ble det allikevel budsjettert med midler herfra til drift. Vi ber årsmøtet være nøye på definering og tolkning av vedtektene, for å unngå lignende i fremtiden. På tross av fjorårets vedtak valgte økonomigruppa å forholde seg til sin egen tolkning av vedtektene, og fikk gjennomslag for at Klanens drift allikevel gikk i balanse.

Medlemsservice
Medlemsansvarlig Cathrine Bue Knutsen har et utakknemlig ansvar. 30 e-mail pr. dag som stort sett handler om avvik. Fortsatt mye manuell registrering gjør at man ønsker automatiserte rutiner og flere som tar ansvar.

Implementering av kidnr.-løsning/ elektronisk betaling har vært mer komplisert enn vi hadde ønsket. Dette har ført til en del forsinkelser, men innen sommeren 2008 skal dette være fullt implementert. Klanens styre oppfordrer alle til å benytte kidnr.-løsninga. Medlemsansvarlig retter en spesiell takk til Lene Krüger (sjappeLene) for mye hjelp.

Klansropet
Klansropet fortsatte den positive flyten fra 2006. Kombinasjonen av forhåndsannonserte temaer, tydelig kommuniserte deadlines og en stadig høyere kvalitet gjør at stadig flere bidrar for hvert nummer. I tillegg til en fast redaksjon bestående av rundt ti skribenter, redigerere og fotografer, og en grafisk gjeng bestående av typografer, designere, billedredigerere og illustratør, bidro over 30 medlemmer med innhold i form av tekst eller bilde i årets siste nummer.

Det er viktig for oss at Klansropet er et blad der medlemmene føler de kan komme til orde med sine meninger eller kreative innfall, og ikke er et rent informasjonsblad fra styret.

Klansropet er nå i den luksussituasjonen at det leveres mer innhold enn det er plass til i bladet, og noe av overskuddsmaterialet publiseres i stedet på nett. I tillegg til at mange bidrar med gjennomarbeidede, lange artikler rundt forskjellige tema, er det også mer tull og tøys i god fanzinetradisjon enn det har vært på flere år. At vi nå har en etablert grafisk gjeng bidrar til en stadig økende visuell kreativitet i bladet, innenfor rammene av en proff profil.

Klanen.no
Klanen.no har i 2007 forsøkt å øke hyppigheten av redaksjonelt innhold, i tillegg til å være en pålitelig informasjonskanal. Gjennom fotballsesongen har det vært publisert kommentarer skrevet av de faste styremedlemmene og to andre faste skribenter før og etter alle seriekamper. I tillegg har sanggruppa vært flinkere enn før til å bruke klanen.no som kanal for å få ut informasjon om nye sanger og hvordan de bør synges. Foto- og videogjengen til tifogruppa har også vært gode på å levere innhold denne sesongen. I hockeysesongen har hockeygruppa levert kampreferat og annet hockeyrelatert stoff.

Også i år må vi takke alle fotografer, profesjonelle som amatører, som gir oss og Klansropet gode bilder, og teknikere og designere som blant annet har bidratt til at diskusjonsforumet har fått en lenge etterlengtet oppussing. Slutten av året ble dessverre preget av serverproblemene. Mye energi gikk med på å få løsningene tilbake på beina igjen, framfor å produsere innhold.

Forbedringspotensialet for 2008 ligger blant annet i å få styret til å skrive mer meningsbærende innhold også utenom fotballsesongen. I tillegg vil vi gjerne knytte til oss flere kommentatorer utenfor styret, gjerne med en spredning i synspunkter og "supporterideologi". Vi ønsker oss også flere innlegg fra enkeltmedlemmer som ikke nødvendigvis ønsker å delta fast i en redaksjon, f.eks. i form av turrefererat.

Klanens Web Radio
KWR sendte fra alle hjemmekamper i hockey forrige sesong. Sesongen 07/08 begynte bra, men serverproblemene i oktober gjorde at man ikke fikk sendt fra flere hockeykamper i 2007. Mediaavtalen mellom NFF og TV2 gjør det stadig vanskeligere å sende fra fotballkamper, også fra kamper der det ikke er andre offisielle sendinger. I tillegg gjør manglende nettdekning at man ikke har fått dekket Norway Cup, og heller ikke treningskamper og andrelagskamper i den grad man ønsker. I skrivende stund er radioen fortsatt ikke tilbake på lufta, men målsetningen er å være på plass for å dekke sluttspillet i hockey.

IT-løsninger
Klanen har gjennom hele 2007 vært uten en formell IT-ansvarlig, og IT-ansvaret har i praksis ligget hos mediagruppa. Det har lenge vært klart at dugnadsbasert teknisk drift av Klanens server (det vil si vpn.no, bohemen.no, klanen.no, KWR, Klanens medlemsweb og Klanens mailløsninger) ikke lenger er en tilstrekkelig løsning, spesielt med tanke på at sikkerhetsbildet på internett er betraktelig mer komplisert nå enn det var da VPN og Klanen opprinnelig kom seg på nett på midten av nittitallet.

En målsetning ved årets start var derfor å sette ut mer av dette til en proff leverandør som kunne holde styr på nødvendige sikkerhetsoppgraderinger, oppetid osv. Opprinnelig ønsket man seg en slik løsning på plass før sommeren, men av forskjellige grunner fikk vi ikke det til. I oktober slo derfor vårt verste mareritt til, serveren ble hacket og samtlige tjenester ble liggende nede i flere dager. Med god hjelp fra blant annet klansmedlem Glenn Østen og vår hostingleverandør fikk vi opp midlertidige løsninger for hjemmesider, forum, medlemsregister og mail. Alle data var trygt forvart hos en ekstern backupleverandør.

Vi valgte å ikke prioritere å få opp den gamle serveren igjen, men heller avslutte prosessen med å skaffe en profesjonell driftsleverandør ut over basis hosting. Denne prosessen tok omtrent en måned, før løsningene kom på plass på en ny, permanent server. Serveren er fortsatt plassert på samme sted som før, men vi har i tillegg inngått en avtale med en annen leverandør om vedlikehold av operativsystem og applikasjoner, backup, samt overvåking av oppetid. Når årsmeldingen skrives gjenstår det fortsatt noe finjustering av løsningene, men alt i alt ser dette ut til å fungere godt.

Fra årsskiftet 2007/08 fungerer Jan W. Bjørklund som IT-ansvarlig i Klanen.

Hockey
Året 2007 ble klanens hockeygruppe etablert og valgte Marius Wivegh som leder. Det første året har stort sett gått med til å etablere gruppa og finne ut hvilke ressurser vi besitter, samt hvilke ytterligere behov vi har. Etter litt oppstartsproblemer har gruppa omorganisert seg litt, og inn mot sluttspillet 08 har vi mer eller mindre fått "satt" gruppa.

Ett av de første tiltakene vi gjorde, var å flytte klansfeltet for og se om vi kunne skape mer liv. Dette ble ingen suksess, og alle er nå flyttet tilbake til det opprinnelige feltet. Vi har også fått til en del tifoarrangementer og arrangert pausekonkurranser. Hockeygruppa har også vært involvert i å etablere miniklanen på Jordal.

En annen viktig ting som har vært jobba med, er å få på plass budsjettet for hockeydelen til Klanen. Det er nå på plass, og vil gi oss litt mer handlingsrom for neste sesong. Dette er også viktig med tanke på planlegging av turer og lignende for neste sesong. Alt i alt har dette vært en oppstartsfase for hockeygruppa, hvor vi har lært mye vi håper Klanen og Vålerenga Hockey kan dra nytte av neste sesong. Vi har også merket oss at vi har hatt en liten økning av tilskuere på Jordal i år, noe som er et grunnlag til å ta med seg videre. For neste år skal vi begynne jobben enda tidligere og få enda flere på match.

Nytt stadion
Styret har jobbet med stadionsaken på flere nivåer. Vi har bistått klubben med å legge opp en medieprofil, og jobbet aktivt med sentrale aktører i Vålerengafamilien for å få mest mulig omtale av denne saken. Det har vært en del kritikk med tanke på at Klanen selvsagt skal være en partipolitisk uavhengig organisasjon. Vi mener vår strategi har bidratt til å gjøre stadionsaken og utviklingen av Valle til en sak i den politiske bevisstheten, uten at vi har solgt uavhengigheten vår til noen.

For å fundamentere stadionsaken som en raskt realiserbar sak har styret igangsatt to konkrete prosjekter. Det første er et rent politisk arbeid som går ut på å tydeliggjøre at byutviklingen på Valle er samfunnsmessig gunstig, ikke et prosjekt hvor det avgjørende er å gi et stadion i gave til VIF. Videre har vi nedsatt en gruppe som jobber konkret med utformingen av stadion. Gruppa skal produsere et detaljert dokument som klubben kan forholde seg til når planleggingen og prosjekteringen av stadion begynner for alvor. Dette er et omfattende arbeid, men vi anser det som noe av det viktigste vi jobber med for tiden. Etter jul har arbeidet med å påvirke politikere avtatt.

Nå er vi inne i en periode hvor mange ulike fagfolk er i en prosess for å presentere en ny reguleringsplan for Valleområdet. Vi håper denne perioden avsluttes i april. Da vil forslaget presenteres bystyret, som da ganske raskt kan ta en overordnet avgjørelse på prosjektets videre skjebne. Om byens politikere da holder ord vil arbeidet fortsette i byens byråkratiske jungel i minimum et halvt år, sannsynligvis mer. Men da vet vi med stor sikkerhet hva vi i grove trekk vil få, og kan da starte detaljplanlegging med finansiering og utforming.

Styret
Med kun fem personer i styret etter omorganiseringa, fikk vi endelig arbeidsro. Bedre plass, både fysisk og ikke minst mentalt, på styremøter. Dette har medført kortere styremøter, ved å kutte betydelig ned på behandlingstiden på hver enkelt sak. Det er fremdeles nok av arbeidsoppgaver, men styret kan nå bruke mer tid på overordnede strategiske beslutninger.

Vi har også i år gjennomført et strategiseminar. Dette er nyttig for å løfte blikket over den daglige drift, og tvinge alle til å tenke langsiktig. Årets seanse endte i et nesten komplett identitetsdokument for Klanen, hvor vi sier mye om hvem vi er, og hvor vi vil. Arbeidet med dette dokumentet fortsetter så snart det nye styret er valgt. Planen er selvsagt å presentere dette forslaget til identitetsdokument for alle som ønsker det, og utvikle det videre.

Styrets arbeid er ubetalt og medlemmene har forskjellige arbeidsoppgaver og arbeidskapasitet. I 2007 har styret bestått av: Christian Falch Kjellsen, Espen Knutsen (talsmann), Gjermund Nordtug (talsmann), Marit Nyborg og Nimo Wierzoch Gasparini. Varamedlemmer: Kjell Grønningen og Kjell Henning Thon.

Supporterkøpper og supporterfelleskap
Nok en gang har både gutter og jenter fra Klanen deltatt i diverse supporterkøpper, med hell og lykke på alle fronter. Denne gangen, etter å ha sagt ja i siste time, var det Klanens tur til å arrangere NSAs årlige supporterkøpp. Uten hjelp fra klubben blei det vanskelig å unngå en del utgifter, som f. eks leie av område fra kommunen og andre kostnader i forbindelse med et såpass stort arrangement.

Køppen blei arrangert på Ekebergsletta lørdag 8. september, og etter tilbakemeldingene fra de fremmøtte å dømme var det tidenes arrangement, i norsk supporterkøpp-sammenheng selvsagt. Seier i herreklassen blei det til Klanen også. Stor takk til alle som stilte opp før, under og etter køppen.

For andre gang stilte Klanen opp i Hamburg på St.Pauli-fansen sin antirasistiske fotballturnering, som blei arrangert for 4.gang på rad. Nok en gang forlot vi turneringen før slutt, ubeseiret. Lillestrøm på Åråsen var for viktig til at man kunne bli igjen, og det viste seg å bli en riktig så god avgjørelse... Nytt denne gang var avgjørelsen om å lage en DVD med bidrag fra alle deltakerne, bidro gjorde vi selvsagt og resultatet var så absolutt respektabelt. At Klanen blir invitert til denne type turneringer er noe man skal være stolt av, med tanke på hvilket grunnlag man blir invitert. Utvekslinger av erfaringer, kunnskap og nettverksbygging er viktige faktorer som gjør at vi stiller.

For første gang stilte vi opp på Antirasist-VM i Italia, rett utafor Bologna. Et stort arrangement, med mye mer enn “bare” fotballturnering, her var vi med fra start til mål. For detaljer viser vi til Klansropet nr.75.

NSAs supporterseminar var igjen godt besøkt av Klansmenn. Kjell Henning Thon fra Klanen satt i NSAs styre, av diverse grunner trakk han seg tidlig på året. Greger Thorvaldsen fra Klanen sitter i NSAs valgkomité.

Til slutt ønsker styret å takke alle som har gjort noe for Klanen og Vålerenga i året som har gått, og oppfordre alle til å gjøre enda mer i 2008.


Hva skjer?
 5.02 17:00 Vålerenga - Sparta Warriors
 11.02 17:00 Vålerenga Håndball - Fram Larvik
 14.02 18:30 Manglerud Star - Vålerenga
 16.02 18:30 Vålerenga - Stavanger Oilers
 19.02 17:00 Storhamar - Vålerenga
5.02 kl.13:15
DERBY-1 - N FOREST
5.02 kl.14:30
NEWCASTLE - AST VILLA-3
5.02 kl.15:00
JUVENTUS - SIENA-2
5.02 kl.17:00
CHELSEA - MAN UTD
5.02 kl.15:00
MILAN - NAPOLI
Copyright Klanen 1991-2006. Kontakt Klanen