@ Klanen.no - Kampreferat: Furuset-Vålerenga 21. desember

Kampreferat: Furuset-Vålerenga 21. desember

Av: Kenneth Myhre (22. desember 2007 08.55)

Vålerenga møtte Furuset torsdag kveld. Furuset kom fra et stygt 5-2 tap for Storhamar, i tirsdagens runde. Vålerenga på sin side kom fra hjemme kampen mot Comet, med en 3-2 seier etter ”sudden death”. Begge lagene møtte opp med et skadeskutt lag.

Furuset ryktes å ha opptil 6 spillere ute foran dagenskamp. Vålerenga stilte uten Anders Myrvold og Cato Cocozza, som er ute med skade. Samt at Aleksander Nervik ikke var med i dagens tropp. Heller ikke i dagens tropp blei det funnet plass til Patrick Lund Nilsen, som ikke har spilt en kamp for Vålerenga siden U20 VM. Hvor både han å Ken Andre Olimb tegna seg på scoringslisten allerede i første kamp. Derimot fant ”Shampo” plass til Mats Knutsen og Jan Andre Aasland.

Furuset hadde på forhånd lovet show før kampstart, noe som det sikkert blei for de som liker kjendismodeller med silikon og dårlig sangstemme. Lene Alexandra stilte opp og sang julen inn med ”Santa baby”, mens smågutt laget til Furuset gikk rundt på isen med fakler.

Første perioden var like dårlig som sangstemmen til Lene Alexandra, men det var Vålerenga som startet best og hadde en stor sjanse før det hadde gått førti sekunder. Furuset svarer fort, de får en kontring og slår en tversover passning, men klarer ikke å treffe det åpne målet. Begge lagene var i denne perioden like ræva, men det var Furuset som fikk pucken i nettet først. alikvel tok det ikke et minutt engang før Mathias Trygg utlignet for St.Halvards menn og sender Vålerenga til topps på tabellen. Vålerenga får like etter et overtalls spill, Bolibruck fyrer av et skudd fra ”blue line”. Etter at han har skutt tar Furuset spilleren og slår han i ansiktet, dette får ikke dommeren med seg. Etter denne situasjonen mister dommer trioen totalt kontrollen. Det blir høy temperatur på isen, med indikasjoner på at en slåsskamp er på vei. Mange tøffe dueller og kjefting, selvfølgelig i ledelse av Øystein Olsen. Noe som også fører til en god del utvisninger, blant annet en til Øystein. En amper første periode ender 1-1. I pausen har Bolibruck skiftet drakt fra nr 24, til nr 27. Trolig på grunn av at han fikk blod på sin drakt, etter at han fikk det slaget i ansiktet.

Andre perioden starter slik den første endte, med mange utvisninger. Noen som rammet Furuset mest i starten av perioden. Hvor dem måtte spille 3 mot Vålerengas 5 menn, noe Vålerenga utnyttet. Kenneth Larsen legger pucken ut til Lars Erik Lund på blå, som kliner til med et slagskudd. Dermed har Vålerenga tatt ledelsen for første gang i kampen. Bare minutter senere får Vålerenga enda en mulighet i 5 mot 3, men klarer ikke å utnytte dette. Kort tid etter at Furuset sine utvisninger er over, spiller Kenneth Larsen en lur pasning til Anders Fredriksen som lurer seg mellom forsvarspillerne til Furuset. Dermed er han aleine mot keepern, han blir tatt men klarer likevel å lure pucken i mål. Så er det Furuset sin tur til å ha dommern på sin side, de dumper pucken ned på vantet. Stirling er på vei ut for å stoppe pucken, pucken spretter ut mot målet, men han får hivd seg på pucken. Rett etter at Stirling har blokkert pucken, så kommer det en Furuset spiller skliende å takler Stirling. Dette får Stirling til å se rødt og banker opp den stakkars ulven inne i målet. Noe som fører til en to minutter på begge to. Midtveis i den andre perioden reduserer Furuset, ved Lars Erik Forsberg. Et halvt minutt før perioden slutter, skjer det som har ligget i luften lenge, en ordentlig neve kamp. Hvor Vålerengas David Nystrøm vant klart, begge fikk forøverig 5minutter pluss liten disiplinær straff. Noen sekunder før slutt tar nok en Furuset spiller å feier ned Stirling, Vålerenga holder kontroll på pucken ut perioden, og Furuset spilleren får utvisningen på tiden 40:00.

I pausen før tredje perioden er det helt klart at ”Shampo” hadde fått roet ned spillerne sine. For da de kom utpå til tredje periode, spilte de meget god hockey. Og sju minutter ut i perioden scorer Mathias Trygg igjen, assist av Steffen Thoresen. Forøverig hans første poeng i Vålerenga drakta. Vålerenga hadde mer på lager og bare tre minutter senere. Øker Bolibruck ledelsen til 5-2, assist nok en gang av Steffen Thoresen. Da viser klanen nok en gang at vi er best på borte bane, og lager et helsikes liv på tribunen. Fem minutter senere er klanen i harnisk over hoveddommeren, men denne situasjonen var vel den eneste han hadde rett i hele kampen. Først krysstackler Bolibruck en Furuset spiller, mens dommern markerer for utvisning. Så tar Bolibruck å takler en annen Furuset spiller bakfra, inn mot vantet. Noe som fører til han at får 2 minutter for krysstackling, pluss 2+10 minutter for tackling bakfra. Furuset klarer ikke å score i dette overtallspillet, men midt inni overtallsspillet pådrar de seg en to minutter. Dermed blir det spill 4 mot 4 de siste minuttene, femti sekunder før slutt får de et trøste mål. 1025 tilskuere fikk se Vålerenga vinne byderbyet med sluttresultatet 2-5, pluss at de fikk høre norges dårligste ”popstjerne”.

Banens beste for hjemmelaget ble Teemu Kuusisto, mens Mathias Trygg ble Vålerengas beste spiller. Langt i fra ufortjent.

Dermed tar Vålerenga julepause på toppen av tabellen 3 poeng foran Sparta, som fikk kveldenskamp avlyst på grunn av at Stavanger oilers sine spillere ikke kunne lande på Gardermoen.

Vålerenga hockey inviterer til romjulskamp 28.desember, klokken 18.30. På Jordal Amfi mot Trondheim ishockey klubb. Siden dette er en fredag, vil Klanen invitere alle til en fest på Kampen Pub etter kampen.

Vi minner om at Vålerenga Hockey spiller borte i kampen om tabelltoppen, mot Sparta 30.desember, bussen nedover begynner å fylle seg opp. Så meld dere på, blir det behov så settes det opp en buss til. Bli med på lillenyttårs feiringen med 3 poeng å tabelltopp.

Hockey gruppa ønsker alle en riktig God Jul, og ønsker alle hjertelig velkommen tilbake til Jordal Amfi den 28.desember.


Hva skjer?
 11.02 17:00 Vålerenga Håndball - Fram Larvik
 14.02 18:30 Manglerud Star - Vålerenga
 16.02 18:30 Vålerenga - Stavanger Oilers
 19.02 17:00 Storhamar - Vålerenga
 23.02 18:30 Vålerenga - Lørenskog IK
8.02 kl.18:18
SPORTSQUIZ-4
8.02 kl.20:30
STUTTGART - BAYERN M
8.02 kl.20:45
AC MILAN - JUVENTUS
8.02 kl.20:45
Midddlesbro - Sunderland
8.02 kl.21:00
BARCELONA - VALENCIA
Copyright Klanen 1991-2006. Kontakt Klanen