Storhamar – Vålerenga 3-1
Av: Marius W. (9. februar 2007 16.36)
Vi tapte den såkalte seriefinalen på Hamar, men det betyr ingenting da det fortsatt er opp til oss.
I en tett match på Hamar var det til slutt bønda fra Siloen som trakk det lengste strået. Dette var ingen stor kamp av noen av lagene. Storhamar var dessverre hakket vassere foran mål og det gjorde at dem kom seirende ut av denne matchen.
Vi var ganske mange fra Enga som tok turen opp til Hamar denne søndags ettermiddagen. Håpet om en seier og 6 poengs forsprang før de tre resterende matchene hadde lokket mange ut av sofaen og ut på tur. Denne veien gikk det da dessverre ikke. Allikevel er det ingen grunn til å fortvile, for som Lars Erik Lund sier, det er fortsatt opp til oss og detta skal vi klare. Alle veit at om vi tar de tre neste matcha er vi seriemestere. Det er akkurat dette som gjør meg ganske sikker på at vi skal feire Vålerenga hockey om et par uker. Gutta er fullstendig klar over hva som venter dem og er 110% innstilt på og gjøre jobben.
Første perioden blei prega av at det var jevnt og mye som sto på spill spesielt for Storhamar sin del. Ingen av laga klarte og ta tak i matchen. Det blei mye opp og ned og halv sjanser til begge lag. 1. perioden blei også prega av mange utvisninger som gjorde sitt for at det ikke blei skikkelig flyt over spillet. Vi klarte ikke og utnytte de mulighetene vi fikk i powerplay. Storhamar kom til de feiteste mulighetene foran buret, men en stor Bjørn Bjurling viser hvorfor han er den beste keeperen i Norge. Bjørn plukka ned det som kom fra Mjøsas uringule svaner, og viste at han er tunga på vektskåla som kan avgjøre både serien og sluttspillet til vår fordel. Første periode ebber ut i 0–0 og jeg sitter med følelsen av at om vi hver for oss skjerper et par hakk kan vi ta hjem denna matchen også. Du kan si at det mest underholdende i første perioden var speaker’n som hørtes ut som en telefonsvarer fra Telenor.
Andre perioden blir også preget av masse utvisninger. Den eneste som klarer å prege kampen i kveld er dommer Hansen. Det var ikke lett og bli klok på Hr. Hansen i dag. I det ene øyeblikket er det ikke hekting, og i det andre er det beste eksempelet da Ken Andre Olimb kommer aleine mot mål og blir hekta av to mann som tar hver sin skøyte uten at det vekker noen som helst form for reaksjon av dommer Hansen. I det neste øyeblikk blåser han bare noen ser hardt på hverandre. Ironisk nok var det en av få ganger han blåste til vår fordel. Storhamar tok ledelsen. 27 minutter og 41 sekunder ut i matchen får vi muligheten i overtall, men 1.36 ut i powerplay klarer Storhamar, med Linus Stensson å sette 1-0 med en mann mindre. En verre måte går det vel ikke an og få mål mot seg i sekken. Vålerenga prøver å kjempe seg inn i matchen, men mangler liksom det siste lille for å komme opp og lage farligheter. Hansen fortsetter å blåse i hytt og gevær, helt til slutthornet for perioden går og vi ligger under 1-0 før de siste 20. minuttene.
Vålerenga starter stort i tredje perioden. Bare 20 sekunder har gått før Lars Erik Lund utligner til 1-1 etter pass av Anders Fredriksen. Håpet om seier på Hamar lyser enda en gang, og trua er der. Vi har levert sterke tredjeperioder mot Storhamar i hele år og avgjort matcha der, så nå ser det ut som om vi nok en gang kan snyte dem for seieren. Vål’enga kommer godt inn i matchen igjen og får noe gode muligheter. Det virker som om Storhamar blir litt rysta av utligninga og dette kunne gitt oss en mulighet til og rappe seieren. Helt inntil Hr. Hansen finner ut at det er på tide å ta noen enkle utvisninger igjen og sender ”Pus” Bonsaksen i boksen. Da dette ikke holder sender han Kjell Richard ”Rikky” Nygård samma veien bare ti sekunder etterpå. Rett før han sender dissa to i boksen overser han nok en gang en klar Storhamarutvisning. Man kan begynne å lure på om en fullsatt Silo kan værra i det største laget for dommer Hansen. I undertall spill 3 mot 5 går det som det ofte gjør og Storhamar tar igjen ledelsen ved Teemu Kohvakka.
Det er fristende og gi dagens dommertrio en liten assist på den skåringa der. Det gjenstår nå 13 minutter av matchen og Enga må virkelig heve seg for å ta detta hjem. Dessverre er det dagen da vi ikke klarer å få i gang det siste giret. Det blir litt sånn, vi vil vi vil, men vi får det ikke helt til.
I et siste forsøk tar Shampo ut en eminent Bjørn Bjurling for å spille med en mann mer. Dessverre får det ikke den utellinga vi hadde håpet. I stedet er det Justin Cox som pungterer matchen med og dytte inn 3-1 i åpent bur.
Selv med dette tapet på Hamar er det ingen grunn til å henge med huet. Det gjenstår tre matcher, to hjemme, mot Lillehammer og Stavanger. Og borte mot Furuset. Dissa tre matcha vinner vi og feirer oss selv som seriemestere 22. februar etter og ha banka Stavanger hjemme.
Vi står sammen og kjemper og vinner til slutt.
Hilsen Marius W.
Klansmedlem, det er lov å gå på Jordal!




